Kalite Komisyonu

Akreditasyon

Küçült Yazı Tipi Büyüt

ZBEÜ Yabancı Diller Yüksekokulumuz Birleşik Krallık’ta yeterlilikler, sınavlar ve ölçme-değerlendirme hizmetlerinden sorumlu kuruluş Ofqual tarafından denetlenen Pearson  Assured  International kurumu tarafından 22/09/2017 tarihinde akredite edilmiştir.

Kurumumuz tarafından sunulan eğitim dünya çapında tanınırlığa sahip, uluslararası, tarafsız ve bağımsız bir kuruluş tarafından onaylanmış ve yaptığımız çalışmaların uluslararası standartlarda olduğu kanıtlanmıştır. Hem kurum için hem de öğrenciler için bir referans oluşturacaktır. “Kalite güvencesi”; son yıllarda yükseköğretim sisteminde ele alınan en önemli konulardan biridir. Yükseköğretim kurumlarının eğitim, öğretim, araştırma ve diğer hizmetlerinde sistematik ve sürdürülebilir yaklaşımları ön planda tutma istekleri “kalite güvencesi”, “akreditasyon” gibi olguları önemli kılmaktadır. Özellikle yabancı dil eğitiminde yaşanan sorunlar göz önünde bulundurulduğunda, kurumların uluslararası standartlarda bir kontrol sürecine girmelerini zorunlu hale getirmektedir.

Akreditasyon sürecine dair bir açıklama yapan BEÜ Yabancı Diller Yüksekokul Müdürü Okşan Dağlı şunları söyledi: Dünyanın en büyük ölçme değerlendirme kuruluşlarından biri olan “Pearson Assured International”, eğitim ve öğretim programlarının kalite güvencesini ve kurumların akreditasyon ölçütlerini belirleme, karşılaştırma ve denetleme konularında derin bir tecrübeye sahip olup uluslararası düzeyde kabul görmektedir. Pearson tarafından “Pearson Assured International ” başlığı altında sunulan kalite güvencesi ve akreditasyon hizmeti, kurumsal kalite güvencesine (organizasyon), öğrenme eko-sisteminin kalitesine ve ölçme-değerlendirme süreçlerine odaklanarak kalite uzmanları tarafından incelemelerde bulunulmuştur.  Söz konusu ölçütler, kalite güvencesi sistemine yönelik gerekli hazırlıklar yapılarak form ve dosyalar İngiltere’de bulunan Pearson Assured merkez ofisine gönderilmiştir. İncelemenin ardından denetimi gerçekleştirmek üzere alanında uzman kalite denetçisi yukarıda belirtilen kalite ölçütleri kapsamında okulumuzda detaylı bir değerlendirme yapmıştır. Pearson Assured tarafından yıllık olarak kalite denetim ziyaretleri gerçekleştirilmeye devam edilecektir. Akreditasyon kararını takiben, kurum adına, Pearson Assured Online (EOL) üzerinde bir hesap oluşturulacaktır. Öğrenci kayıtları, sertifika talebi, online destek gibi hizmetler EOL aracılığıyla sağlanmaktadır. Öğrencilerimiz de, başarıyla bitirdikleri programın Pearson Assured International  tarafından akredite edilmiş, dolayısıyla da kalite güvencesi sağlanmış bir program olduğunu gösteren bir sertifika almaya hak kazanacaklardır. Söz konusu sertifika, öğrencilerin elde ettikleri yeterliliklerin akademik ve mesleki olarak daha büyük bir geçerliliğe sahip olmasına yardımcı olacaktır. Sürecin başlatılmasında öncülük ederek bizleri destekleyen ve her zaman yanımızda olan Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Mahmut Özer’e ve her aşamasında emeği geçen öğretim elemanlarımıza  teşekkür ediyorum.

“Pearson Assured  International”  Akreditasyon  Kurumu, geçen sene akredite olan Yabancı Diller Yüksekokulu’nu Ziyaret Etti.

Birleşik Krallık’ta yeterlilikler, sınavlar ve ölçme-değerlendirme hizmetlerinden sorumlu kuruluş Ofqual tarafından denetlenen “Pearson Assured International” Akreditasyon Kurumu tarafından 22/09/2017 tarihinde akredite edilen Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu, Akreditasyon Kurumunun 31 Ekim Çarşamba günü gerçekleştirdiği 2. ziyaretiyle  yıllık denetime tabi tutulmuştur.  Ziyarette, Pearson tarafından “Pearson Assured International ” başlığı altında sunulan kalite güvencesi ve akreditasyon hizmeti, kurumsal kalite güvencesine (organizasyon), öğrenme eko-sisteminin kalitesine ve ölçme-değerlendirme süreçlerine odaklanılarak bağımsız bir kalite uzmanı tarafından incelemelerde bulunulmuştur.

Akreditasyon sürecine dair bir açıklama yapan Üniversitemiz Yabancı Diller Yüksekokul Müdürü Öğr. Gör. Okşan Dağlı konuyla ilgili yaptığı açıklamada,  “Kalite güvencesi son yıllarda yükseköğretim sisteminde ele alınan en önemli konulardan biridir. Yükseköğretim kurumlarının eğitim, öğretim, araştırma ve diğer hizmetlerinde sistematik ve sürdürülebilir yaklaşımları ön planda tutma istekleri “kalite güvencesi”, “akreditasyon” gibi olguları önemli kılmaktadır. Özellikle yabancı dil eğitiminde yaşanan sorunlar göz önünde bulundurulduğunda, kurumların uluslararası standartlarda bir kontrol sürecine girmelerini zorunlu hale getirmektedir. Görev süresi içinde sürecin başlatılmasında öncülük ederek bizleri her zaman destekleyen önceki Rektörümüz şu anki Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Sayın Mahmut Özer’e; göreve geldiği günden itibaren çalışmalarımızı yakından takip eden ve desteklerini esirgemeyen üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Sayın Mustafa Çufalı ile akademik ve idari personelimize teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

Yıllık kalite denetim ziyaretlerini gerçekleştirmeye devam edecek olan Pearson Assured International  Akreditasyon  Kurumunun   bir günlük denetim programı, kurumun bağımsız kalite uzmanı Sherif  Mously tarafından Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Çufalı’ya yapılan ziyaret  ile son bulmuştur.Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
[]
IPv6 Etkin